Střešní okna

Střešní okna

Střešní okna jsou velmi oblíbeným a hojně vyhledávaným typem oken do podkrovních místností. Dnes existuje již celá řada nejrůznějších typů střešních oken. Ideální okno pro vás vyberete nejjednodušeji tak, že si stanovíte vaše potřeby či požadavky na střešní okno a poté si už jen vyberete z nabídky některého výrobce. Dělení střešních oken je zpravidla téměř shodné s dělením klasických oken.

Co se materiálu týká, vyrábí se střešní okna plastová a dřevěná, převážně v přírodním dekoru. Dřevěná okna mohou být ojediněle také v bílém nátěru, plastová nabízejí klasický bílý plast nebo imitaci dřeva (borovice, dub, ..).

Ještě prakticky do nedávna byla střešní okna především kyvná (tzn. že rám s okenní tabulí byl uchycen uprostřed okenního rámu a střešní okna se tak otevírala svojí polovinou ven a druhou polovinou dovnitř. Dnes už si podle vašich potřeb můžete vybrat mezi tímto provedením a několika dalšími. Dalšími typy střešních oken jsou výklopně-kyvná střešní okna (při otevření netrčí okno dovnitř tak, jak je tomu u klasických kyvných oken) a výsuvně-kyvná (okno se před otevřením vysune).

U střešních oken jsou dva typy otevírání. Může se jednat buď to o klasickou kliku nebo lištu. Tato madla jsou umístěna v horní nebo dolní části rámu okna s okenní tabulí.

Když už jsme se zmínili o okenních tabulích, pojďme se říct něco o sklech ve střešních oknech. Základem jsou dvojskla. Chcete-li ale zvýšit úspory za vytápění, určitě volte spíše trojskla, jejichž tepelně-izolační vlastnosti jsou znatelně vyšší. V nabídkách výrobců můžete narazit také na čtyřskla. Ty jsou ale spíše pro pasivní domy, kde se klade hodně vysoký důraz na minimální tepelné ztráty. Máte-li střechu relativně nízko nebo v terénu, kde je reálná možnost, že by se mohl kdokoliv snadno na střechu dostat, doporučují se speciální bezpečnostní tvrzená skla. Téměř všechna skla na střešních oknech jsou dnes již samočístíci (speciálně upravena). Cena střešních oken je různá. Samozřejmě, že čím lepší okno budete chtít, tím jeho cena poroste. Uvážíte-li však, že se jedná o investici do oken s výbornou tepelnou či zvukovou izolací a dlouhou životností, zjistíte, že cena okna se vám brzo vrátí.