Dřevěná okna

Dřevěná okna

Navzdory éře plastů si dřevěná okna dokázala udržet své příznivce a stále dokáže nabídnout kvalitu, neotřelý design a skvělé funkční vlastnosti. Při výběru nových oken sáhne spousta lidí právě po dřevěných oknech třeba i proto, že moderní plastová okna by se vůbec nehodila do interiéru v rustikálním stylu a působila by spíše kýčovitě.

Současná dřevěná okna jsou v poměru ke svým rozměrům poměrně lehká a díky kombinaci těch správných prvků jsou také odolná a skvěle plní své tepelně-izolační funkce.

Míra izolace je daná především typem skla. Obvykle se používá dvojsklo, v místech jako jsou například domy u rušných silnic apod. jsou ale mnohem výhodnější investicí dřevěná okna strojsklem. To zajišťuje nejen tepelnou, ale také značnou zvukovou izolaci.

Dřevěná okna jsou nejčastěji vyráběna z klasických dřevin jako je například dub, borovice či smrk. Stále populárnější je ale také tropická dřevina s názvem meranti, jejíž dřevo má nádhernou červenohnědou barvu.

Dřevěná okna vydrží dlouhou dobu stejně krásná a díky několika kvalitním nátěrům a impregnacím není nutné provádět povrchové opravy často. Dřevěný rám oken bývá napuštěn speciálními mořidly a napouštědly, aby se zabránilo vzniku nežádoucích plísní či hniloby. Poté se na dřevo nanáší i několik vrstev požadovaného odstínu barvy.

Beze sporu velkou výhodou dřevěných oken je možnost výroby oken na míru, prakticky do jakýchkoliv rozměrů a tvarů. Ačkoliv jsou dřevěná okna sestavena z několika lamel udržují si výbornou tvarovou stálost.

Dřevo je ekologickým a obnovitelným materiálem. Pořízení dřevěných oken (i dveří), jejich používání či jejich samotná likvidace je tedy maximálně šetrné k životnímu prostředí. Dřevěná okna se navíc díky výborným užitkovým vlastnostem hodí také do pasivních domů.

Nyní si pojďme přiblížit několikrát zmiňované vlastnosti dřevěných oken:

  • Snadná údržba a oprava – i když dřevo na rozdíl od plastů vyžaduje pravidelnější údržbu, je stále jedním z nejsnadněji udržovatelných materiálů
  • Skvělé izolační vlastnosti – dřevěná okna dokonale tepelně i zvukově izolují a přitom jsou odolné vůči tvorbě tepelných mostů (tzn., že se nesrážejí vodní páry nad spodním rámem)
  • Nízká hmotnost – dřevěná okna jsou mnohem lehčí, než byste čekali
  • Tvarová stálost
  • Dlouhá životnost – při správné údržbě vám vydrží dřevěná okna opravdu dlouho a stále stejně krásná